Sürdürülebilir Kalkınma Nedir?

 

Sürdürülebilir kalkınma, gezegenimizin ve insanlarının çevreye daha saygılı bir dünyada yaşaması gereken değişim ve dönüşüm ihtiyacını tanımlayan kavramdır. Pek çok şekilde tanımlanmış bu kavramın, en yaygın kullanılan kesin tanımı BM Hükümetlerarası komisyonu tarafından yayınlanan ve 1987 yılında Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland’ın öncülük ettiği ve çevre konularını değerlendirmek amacıyla yazılan Brundtland Raporu olarak da bilinen Ortak Geleceğimiz’den alınmış ve bu tarihten itibaren kabul görerek kullanılmaya başlanmıştır:

 

‘’ Bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılama yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma”

 

Sürdürülebilir kalkınma fikri mevcut toplumumuzu daha adil, sağlıklı ve hepsinden önemlisi çevre ve gezegen dostu bir topluma dönüştürmektir. Bir an önce bu tanıma saygı gösterebilmeli ve gelecek nesiller için daha sağlıklı bir dünya bırakabilmeliyiz çünkü sürdürülebilir uygulamalar ekolojik, insani, ekonomik, sağlık ve zindeliği destekler. En basit ifadeyle sürdürülebilirlik, çocuklarımız, torunlarımız ve onlara bırakacağımız dünya ile ilgilidir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir